hlavní stránka facebook youtube žákovská knížka jídelna Rodiče vítáni Rodice_vitani_kriteria.pdf UNIVERZITA J. E. PURKYNĚ V ÚSTÍ NAD LABEM Pedagogická fakulta ŠKOLA PRO ŽIVOT-ŠKOLA PRO TEBE Vzdělávání - cesta k úspěchu Robotika NNTB Ovoce do škol Doučování žáků
Aktuality Aktuality

S čerty nejsou žerty…Výlet turistického kroužku

IMG_20221118_105844.jpg - náhled
23. 11. 2022

O tom jsme se přesvědčili na vlastní kůži v Pekle Čertovina, kam jsme se vydali   v pátek 18.11.2022.

Místo vrátného Vytřasa , což je starý čert, který postává u pekelné brány a když tu a sem do pekla zavítá hříšná duše, ukáže ji, jak život v Pekle vypadá, nás přivítala hubatá čertice a zavedla nás k čertí učitelce Hubertě, která učí čerty pekelným způsobům a všemu, co správný čert musí znát. Ta si nás všechny pěkně vyzkoušela a zjistila, že na tom nejsme vůbec špatně. Naproti tomu čert Krucián nám ukázal čertí trapírnu, kde se na pekelných trapidlech každý hříšník naučí správným mravům.

Čertů bylo v pekle požehnaně, ale pekelný kníže je jen jeden. V trůnním sále nás pozemské hříšné duše, sám Lucifer   převážil na váze hříchů a jejich jména si pečlivě zapsal do Knihy hříchů. Nakonec se s námi rád vyfotil.

Hubatá čertice nás také provedla podzemními chodbami, kde jsme si  prohlédli komůrky sedmi smrtelných hříchů. Čekali v nich na nás lenoch, zlobivec, závistivec, smilník, lakomec, pyšná hraběnka a řezník z obžerství.

Lucifer nám také ukázal nově otevřenou pražírnu s   jedinečnou vůni čerstvě upražené kávy. Prohlídka byla zakončena v útulné kavárničce, kde jsme si mohli čertokávu vychutnat.   Čert Vytřas nás potom vyprovodil do pekelné poctivé kuchyně, kde čertí kuchařka připravuje ty nejpekelnější laskominy – je libo netopýří křidýlka nebo raději plněná žabí bříška? Z kuchyně vedlo jen pár schůdků do čertího šenku, kde nám chlupáči načepovali pivo přímo do rohu a dětem připravili pekelnou čertí limonádu.

No a nakonec jsme zažili jeden ze smrtelných hříchů v praxi, když jsme si v čertí hospodě objednali pekelný oběd. To bylo obžérství…

A tak jsme si užili všichni Pekla - světového unikátu, který nemá v Evropě ani jinde na světě obdoby. Naleznete ho nedaleko Hlinska v Čechách v obci Čertovina. Výjimečná stavba sahá až do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky metrů chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry.

Stavba připomíná obří převrácenou loď o délce 65 metrů a šířce 14 metrů. Váže se k ní legenda, která praví, že v roce 666 se plavili čerti na pekelném korábu a pátrali po hříšných duších. Jedné noci je však zastihla ukrutná bouře a celý koráb převrátila dnem vzhůru. Lucifer vzal své ohromné vidle, zapíchl je přímo před příď převrženého korábu a pronesl: „Peklo nikdy nebude mířit k nebesům!“. Přikázal všem chlupáčům kutat a kopat, až si vykopali svoje PEKLO. A hříšné duše na pozemském světě, které se nebály poblíž usídlit, nazvali toto místo Čertovina.

Na zpáteční cestě jsme se zastavili ve skanzenu Betlém v Hlinsku. Škoda, že začalo foukat a padal sníh s deštěm. Za hezkého počasí by to byla nádherná procházka starým městečkem.

Výlet se nám vydařil a těšíme se na další.

 

 

 

 

Miluše Králíčková
Video
Fotogalerie
IMG_20221118_105844.jpg - náhled