hlavní stránka youtube žákovská knížka jídelna Rodiče vítáni Rodice_vitani_kriteria.pdf UNIVERZITA J. E. PURKYNĚ V ÚSTÍ NAD LABEM Pedagogická fakulta ŠKOLA PRO ŽIVOT-ŠKOLA PRO TEBE Vzdělávání - cesta k úspěchu Robotika NNTB Ovoce do škol Doučování žáků Škola hrou Vizualizace školy Digitalizujeme školu
Aktuality Aktuality

Středověký dětský den

P1190288.jpg - náhled
21. 06. 2016

„Herold právě ohlásil příchod římského císaře a českého krále Karla, toho jména čtvrtého. Všichni jásají a provolávají mu slávu. …“ Takto začínal středověký dětský den na „nádvoří“ naší školy, který proběhl 3. 6. 2016 „Svou přízeň přijela králi vyjádřit družina pana Adama Kapra z Kaprštejna (1. A), Chlupíci z Kvítkova (1. B), Kocouři z Kocourova (1.C), družina pánů Honneberků (2. A), družina pana Pavla z Jenštejna (2. B), družina pana Jana ze Středy (3.A), hrabata z Hohenlohe (3. B), družina paní Radmily z Jarošova a Lovosic (4. A), Klingenkreutzenové (4. B), pážata z rodu Purlevů (5. A) a Draci z Lucemburku (5. B). Každá družina se honosila svými štíty a prapory.

Šlechetní dvořané, urozené dámy, pážata, rytíři i prostý lid, ti všichni oděvší do dobových kostýmů přišli podívati se na rytířské klání. Při samotném souboji bylo slyšet řinčení mečů až se tajil dech. Středověké představení, do kterého byly zapojeny také děti, bylo velkolepé. Pro pobavení dvořanů vystoupil kroužek hudebně pohybové průpravy s dobovým tancem. Poté pážata i panoši započali cvičiti se v zacházení s lukem, ve vrhu sekyrkou, hodu kroužky na kopí, lovení měšců, v boji na kládě, boji molitanovými bijáky… Děti si mohly vyzkoušet celkem 8 různých disciplín.

Za toto úžasné dopoledne děkujeme skupině historického šermu LEPUS. 

Karel IV. a jeho doba nás ve 2. pololetí provázeli vícekrát. Jeho jméno, fakta i zajímavosti zaznívaly v hodinách českého jazyka, matematiky, výtvarné výchovy, pracovních činností, vlastivědy, ale i hodinách jazyka anglického. Dalším zajímavým setkáním se 14. stoletím, při kterém jsme zakusili různá umění a řemesla té doby, byly středověké dílny. V hrnčířské dílně se vyráběly kachle, v sedlářské dílně děti šily měšce, v písařské se psalo husím brkem a vytvářely se okrasné iniciály. V další dílně se pečetilo pečetním voskem, jiní stavěli hrady, tančili a zpívali, vytvářeli erbovní znamení a pekli perníčky. Nesmím zapomenout ani na dílnu kovorytců a bylinkářů.

Všemi těmito akcemi jsme se snažili dětem přiblížit tohoto významného panovníka, jehož 700. výročí narození si v letošním roce připomínáme.


Mgr. Lucie Haklová
Fotogalerie
P1190288.jpg - náhled P1190277 – kopie.jpg - náhled P1190309.jpg - náhled