hlavní stránka youtube žákovská knížka jídelna Rodiče vítáni Rodice_vitani_kriteria.pdf UNIVERZITA J. E. PURKYNĚ V ÚSTÍ NAD LABEM Pedagogická fakulta ŠKOLA PRO ŽIVOT-ŠKOLA PRO TEBE Vzdělávání - cesta k úspěchu Robotika NNTB Ovoce do škol Doučování žáků Škola hrou Vizualizace školy Digitalizujeme školu
Turistický kroužek Turistický kroužek

Zubrnice

DSCF3360.JPG - náhled
20. 07. 2017

Zubrnice skanzen - sobota 14.12.2013

Vánoce ve skanzenu v Zubrnicích v sobotu 14.12.2013 jsme si nemohli nechat ujít, i když cesta byla poněkud náročnější. Vydali jsme se vlakem nejprve do Litoměřic, museli jsme svižným krokem sejít z horního nádraží na dolní a odtud jsme odjeli rychlíkem do stanice Ústí nad Labem – Střekov. Na Střekově jsme pak čekali až pro nás přijede historický vlak Hurvínek, který nás zavezl do Zubrnic. Cesta Hurvínkem byla neobvyklá, ve vagónu byly dřevěné sedačky, vláček jel pomalu a celý se klepal, takže děti měly strach, abychom do Zubrnic vůbec dojely.

Asi kilometr před cílem se najednou vlak zastavil a dál nejel. Všichni jsme s napětím čekali co bude dál . Šikovný pan strojvedoucí Hurvínka opravil, takže nás nemusela ani strkat lokomotiva, kterou za námi vyslali dráhy na pomoc. Všechno dobře dopadlo a Zubrnice byly naše.  Zakoupili jsme si vstupenky a děti dostaly plánek se soutěží. Ve starodávném  vesnickém obchůdku jsme si prohlédli vánoční výrobky a zakoupili drobné dárečky. Ve škole, která nás přímo nadchla si děti s andělem vyráběly ozdoby a dárečky, pouštěly lodičky a připomněly si i jiné vánoční zvyky.

Ve světničce v domě z loubí jsme mohli pozorovat výrobu vánočních ozdob z korálků, vizovického pečiva a perníčků. Všechny děti si mohly samy zkusit jak jsou šikovné a ozdoby si pod vedením zručných, krojovaných žen udělat. Dokonce se ve světničce peklo. V patře domu se  prodávaly perníčky a včelí produkty. Měli jsme možnost si zkusit výrobu svíčky ze včelího vosku, využili jsme toho a snad každý z nás si vezl domů tu svoji. I výstava betlémů v tomto patře se nám velmi líbila.

Ve druhém roubeném domě, ve světničce v přízemí, jsme opět viděli vánoční pečení v kachlových kamnech, ukázku tradičních jídel a zdobení perníčků. Výroba ozdob z korálků byla úžasná, rovněž jako vyřezávání ozdob ze dřeva. V patře roubeného domu byl prostřen tradiční vánoční stůl, který byl doplněn stromečkem, vánoční výzdobou a popisem lidových zvyků.

V obou domech pak byly ukázky i starých řemesel a dobové vybavení stavení. Ve skanzenu se nám moc líbilo a jsme rádi, že jsme mohli vidět, jak se dřív žilo.

V prostorách nádraží v Zubrnicích  jsme si prohlédli "železniční muzeum"  Expozice se nacházejí v nádražní budově, v garážích na drezíny, expozičních vozech a v kolejišti. Na vybrané exponáty si návštěvník může sáhnout, svézt se na ruční kolejové drezíně nebo nebo  spustit a okusit na vlastní uši letecký poplach. V prostoru čekárny pak je pěkná výstava o natáčení filmu Páni kluci.

Čas ubíhal hrozně rychle a motoráček Hurvínek už na nás čekal a odvezl nás zpět na nádraží Střekov. Tam jsme ještě stihli prohlídku parní vodárny a viděli ji i v chodu. Ze Střekova nás odvezl zpět vlak do Litoměřic a z Litoměřic do Lovosic, kde na nás čekali již zvědaví rodiče. Naše zážitky se jim jistě líbily a my se těšíme na další.

                                                                        

Miluše Králíčková
Fotogalerie
DSCF3360.JPG - náhled DSCF3343.JPG - náhled DSCF3344.JPG - náhled DSCF3345.JPG - náhled DSCF3347.JPG - náhled DSCF3348.JPG - náhled DSCF3349.JPG - náhled DSCF3351.JPG - náhled DSCF3352.JPG - náhled DSCF3353.JPG - náhled DSCF3355.JPG - náhled DSCF3356.JPG - náhled DSCF3357.JPG - náhled DSCF3359.JPG - náhled DSCF3361.JPG - náhled DSCF3346.JPG - náhled DSCF3350.JPG - náhled DSCF3354.JPG - náhled DSCF3358.JPG - náhled